Obszar gminy położony jest na terenie Województwa Lubuskiego w Powiecie Zielonogórskim. Gmina Trzebiechów graniczy z Gminami Sulechów, Kargowa i Bojadła.
W tej małej, jakże cudownej Gminie, zamieszkuje 3500 sympatycznych mieszkańców.Gmina Trzebiechów położona jest na lewym brzegu rzeki Odry.

Przez teren Gminy przepływa również rzeka Obrzyca. Obie te rzeki to wspaniałe siedliska ptactwa wodnego i błotnego.
Fakt ten oraz brak zakładów przemysłowych warunkuje ekologiczny charakter Gminy, co stanowi jej niepowtarzalny walor i atut.Doskonałe warunki dla turystów pragnących obcować z przyrodą: dla wędkarzy, myśliwych, grzybiarzy, zbieraczy runa leśnego, kajakarzy – spływy rzeką Obrzycą pięknie wijącą się u podnóża pogórza Podlegórsko – Radowickiego w kierunku Górzykowa i Cigacic. Piękne tereny Rezerwatu Przyrody „Radowice”, niespotykana gdzie indziej rzeźba terenu, przecinana licznymi strumykami i źródłami zadowolą najbardziej wybrednego zwolennika wycieczek rowerowych utwardzonymi, leśnymi duktami.

Najbardziej cennym zabytkiem jest dawne sanatorium, jedyne w Polsce dzieło twórcy nurtu europejskiej secesji:Henrego van de Velde.W obiektach wzniesionych w latach 1902 – 1905 możemy podziwiać jedyne w swoim rodzaju zdobienia oraz inne elementy wyposażenia wnętrz, według projektów tego artysty. Kolejną perełką jest kompleks pałacowo – parkowy książąt Reuss w stylu rezydencji francuskich, według projektu wiedeńskiego architekta Viktora Rumpelmeyera. Ważnym punktem turystycznym jest Kościół parafialny z 1823r., wg projektu Johanna GotliebaSchlaetzera, ucznia i kolegi wielkiego Karla Fridricha Schinkla.

Wartym zwiedzenia jest również przepiękny Kościół w Podlegórzu, wybudowany w stylu neoromańskim. Możemy zobaczyć tutaj wspaniałe organy znanej firmy Sauer.
Odwiedzającym naszą gminę proponujemy noclegi w miejscowości Podlegórz, położonej na pięknych wzgórzach dawnych terenach- gdzie uprawiano winną latorośl, w Swarzynicach oraz w Trzebiechowie „Pod Koziorożcami”, gdzie można wypocząć i smacznie zjeść dania z dziczyzny. Każdy przyjezdny ma szanse spróbowania pysznych potraw przygotowywanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Przypomnąone zapachy i smaki dzieciństwa.

Na terenie Gminy można wypocząć bardzo aktywnie trenując na siłowniach zewnętrznych w Trzebiechowie i Radowicach. Dzieci mogą korzystać w każdej wsi z urządzeń na placach zabaw.A także skorzystać z boisk sportowych w Podlegórzu, Głuchowie i Trzebiechowie. Wszystkich chętnych zapraszamy również na wycieczki rowerowe, spacery oraz wypoczynek w specjalnie przygotowanych do tego miejscach. Można tutaj z powodzeniem zgłębić wiedzę historyczną, zaglądając do dwóch izb muzealnych Henry’ego van de Velde w Domu Pomocy Społecznej czy regionalnej w Trzebiechowskim Ośrodku Kultury. W wyżej wymienionych punktach jest możliwość nabycia folderów, widokówek, map i.t.p. U nas miło spędzisz czas podczas wielu imprez kulturalno – sportowych organizowanych na terenie gminy, na przykład:„Święto Indyka”, „Złota Nuta Obrzycy”, „Dożynki Gminne”, czy „Bieg Drobiarza”.