Piechowice

Piechowice

Chcesz wypocząć w pobliżu gór, w miejscu niezwykle urokliwym, ale cichym, dalekim od wielkomiejskiego zgiełku? Chcesz podziwiać wspaniałe widoki i na wyciągnięcie ręki mieć trasy rowerowe, turystyczne i mnóstwo innych atrakcji? Przyjedź do Piechowic.

Piechowice (350 – 480 m n.p.m.) to miasto pięknie położone, pomiędzy pasmami Karkonoszy i Gór Izerskich. I choć nie są wymieniane w pierwszej linii miast turystycznych, to znakomicie nadają się do uprawiania tzw. turystyki aktywnej. Głównie za sprawą atrakcji zlokalizowanych na terenie gminy. Niewątpliwie największą z nich są Śnieżne Kotły położone w zachodniej części Karkonoszy, pomiędzy Wielkim Szyszakiem (1509 m n.p.m.) a Łabskim Szczytem (1471 m n.p.m.). Są one doskonałym punktem widokowym, z którego można podziwiać panoramę Karkonoszy, Gór Izerskich, Gór Kaczawskich, Rudaw Janowickich i Kotliny Jeleniogórskiej. Przy dobrej pogodzie widać Ślężę na Przedgórzu Sudeckim. Mało kto wie, że administracyjnie Śnieżne Kotły w całości należą do Gminy Miejskiej Piechowice.

Podobnie jak Wodospad Szklarki, leżący nieopodal drogi krajowej nr 3 pomiędzy Piechowicami a Szklarską Porębą. Pod względem wysokości to drugi, po Kamieńczyku, wodospad w polskich Karkonoszach (13,3 metra). Pierwsze wzmianki o Wodospadzie Szklarki pochodzą już ze średniowiecza. Przez wszystkie stulecia wodospad był uwieczniany w opisach, rycinach i obrazach z tego regionu. Nic dziwnego, jest to miejsce bardzo romantyczne i piękne. Wodospad staje się celem wielu wycieczek turystycznych. Przy nim znajduje się schronisko turystyczne „Kochanówka”, w którym można przenocować, a także skorzystać z oferty gastronomicznej.

Przyrodniczą perełką Piechowic jest 500-letni cis. Od 1994 roku jest on pomnikiem przyrody. Obwód jego pnia wynosi 292 cm, a wysokość ponad 10 m. Zainteresowanie budził już przed wojną, wzmiankowano o nim w wielu książkach i czasopismach. Cis rośnie w Piechowicach Dolnych (w sąsiedztwie budynku przy ul. Żymierskiego 12).

Kto wybierze się do Piechowic wiosną, będzie miał możliwość podziwiania niezwykłego zjawiska – krokusowego dywanu. W rezerwacie Krokusy w Górzyńcu znajduje się ponad tysiąc sztuk krokusów. Rezerwat ma powierzchnię 3,9 ha, wprawdzie administracyjnie znajduje się na terenie Gminy Stara Kamienica, jednak najłatwiej do niego dojść drogą leśną prowadzącą z Górzyńca.

Odwiedzając Piechowice nie można ominąć Pałacu Pakoszów (ul. Zamkowa 3). Pierwszym udokumentowanym jego właścicielem był Johann Martin Gottfried, burmistrz Jeleniej Góry. Pałac został gruntownie przebudowany w roku 1725 i służył jako reprezentacyjne pomieszczenia mieszkalne i bielarnia lnu. Potem posiadłość przeszła w ręce Georga Friedricha Smitha (1741 r.), a w 1771 roku pałac przeszedł w ręce rodziny Hessów. Użytkowali oni go aż do 1945 roku. W latach 80-tych i 90-tych popadł w ruinę. Miał jednak szczęście: kilkanaście lat temu kupiła go Spółka Bielarnia Hessa, należąca do potomków dawnych właścicieli. Obiekt został odnowiony z zachowaniem architektonicznych szczegółów i oddany do użytku w 2012 roku. Wstał jak Feniks z popiołów. Obecnie jest to obiekt hotelowy. Znajduje się w nim 19 pokoi i apartamentów, których wystrój to połączenie nowoczesnego designu i historii. Jest także restauracja i basen. Odwiedzając pałac warto zajrzeć do Sali Barokowej na pierwszym piętrze. Odrestaurowaniem jej, wraz z iluzjonistycznymi i allegorystycznymi obrazami oraz charakterystycznym i nadającym temu miejscu aury plafonem, zajął się drezdeński malarz Christoph Wetzel, który odnawiał również barokową kopułę drezdeńskiego Frauenkirche.

Oryginalny obraz, który nie zachował się do dzisiejszych czasów, namalował barokowy malarz Johann Franz Hoffmann.

300-letni pałac leży w „Dolinie Pałaców i Ogrodów”, która obejmuje kilkanaście zabytkowych zespołów parkowo-pałacowych i dworskich w Kotlinie Jeleniogórskiej. W 2015 roku Pałac Pakoszów otrzymał prestiżową nagrodę Traveller’s Choice Award 2015 dla najlepszego małego hotelu w Polsce. Z pałacu roztacza się wspaniały widok na średniowieczny zamek Chojnik i panoramę Karkonoszy.

Skoro mówimy o widokach, to niewątpliwie jedne z najpiękniejszych można podziwiać z Michałowic. Jest to osiedle Piechowic, nieprzypadkowo nazywane Osiedlem Artystów. Tutaj swoja siedzibę ma Teatr Nasz Jadwigi i Tadeusza Kutów, tutaj mieszkają artyści znanego Teatru Cinema.

Od kilku lat oznakowany jest szlak na Złoty Widok – niewielki szczyt, z którego można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę okolicy. Mapkę z przebiegiem szlaku można obejrzeć w schronisku o tej samej nazwie.

Punktów widokowych w Piechowicach jest więcej. Jednym z nich są Bobrowe Skały, czyli zespół skalny, znajdujący się na północno-wschodnim stoku góry Ciemniak (699 m n.p.m.) w Górach Izerskich. Można do niego dojść od strony Piastowa bądź Górzyńca. Nadleśnictwo Szklarska Poręba chce odrestaurować to miejsce, uzupełniając zniszczone barierki oraz montując ławeczki u podnóża zespołu skalnego.

Region Karkonoszy słynął niegdyś z przemysłu szklarskiego. Idealnym potwierdzeniem tej świetności może być działająca do dziś Huta „Julia”. Jest to miejsce, w którym splata się historia, piękno szklanych arcydzieł i ręczny proces produkcji.

Huta to nie tylko zakład, to także znakomita atrakcja turystyczna. Można zwiedzać ją z przewodnikiem i na własne oczy zobaczyć proces wytapiania i obróbki szkła kryształowego. Ścieżka turystyczna prowadzi przez wiele działów m.in. miejsca, gdzie doświadczeni rzemieślnicy dmuchają i formują gorącą masę szklaną dosłownie wyczarowując kryształowe produkty na oczach ludzi. Przy hucie szkła funkcjonuje sklep, w którym można kupić kryształowe cuda, a także kawiarnia.

Uzupełnieniem pamięci o historycznej przeszłości Piechowic i całego regionu jest otwarty w 2013 roku park miejski, tzw. Szklany Ogród. W ramach prac zagospodarowania terenu uporządkowano roślinność, dokonano nasadzeń drzew i traw ozdobnych, wymieniono ławki, lampy, kosze oraz na alejkach położono nową nawierzchnię z kostki granitowej. Na nowo wykonanych rondach (placykach wypoczynkowych) zainstalowano podświetlane pokrywy ze szkła hartowanego, pod którymi można zobaczyć przedmioty i wyroby historyczne z tutejszej huty. Niezwykle atrakcyjnie prezentują się zdjęcia w szkle wykonane technologią laserową 3D, które zawierają ilustracje znanych miejsc w Piechowicach, starego istniejącego w tamtym miejscu cmentarza ewangelickiego oraz ryciny dotyczące Huty Szkła „Julia”. Park szczególnie pięknie prezentuje się wieczorem, kiedy obrazy i alejki podświetlone są światłem LED-owym.

Jeśli do tego dodamy, że przez Piechowice przebiega wiele szlaków turystycznych PTTK oraz rowerowych, odpowiedź na pytanie, czy warto tu przyjechać, ciśnie się sama.

Dodajmy, że miasto jest bardzo dobrze skomunikowane z regionem. Jeżdżą tu autobusy MZK z Jeleniej Góry, a także autobusy PKS. Można dojechać także pociągiem relacji Wrocław – Szklarska Poręba Górna. Samochodem najlepiej dojechać drogą krajową nr 3 w kierunku Szklarskiej Poręby.

PolandEnglish