Lubań

Miasto po przejściach, ale z wyrazistą osobowością. Zadbane, sympatyczne i zielone. Pełne zabytków, ciekawostek i tajemniczych podziemi. Dogodna opcja na weekend i jednodniowe wypady!

Krajobraz Lubania dominuje 5 wież – każda inna, wszystkie piękne. Najokazalsza, zbudowana w 1318 r. Wieża Bracka, wznosi się na 45 metrów a z jej szczytu rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama – od Górnych Łużyc po Izery. W środku czekają na turystów 2 wystawy: XVII-wieczna izba strażnika i kolekcja cennych agatów z zachodniej części Dolnego Śląska. Wieżę można zwiedzać od maja do końca października w dni powszednie i w weekendy. Tuż obok wieży Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc udostępnia unikalną, podziemną wystawę o bitwie o Lubań, zlokalizowaną w prawdziwym, ponad 100 metrowych schronie przeciwlotniczym.

Ratusz, w którym mieści się Muzeum Regionalne, to perełka górnołużyckiej i dolnośląskiej architektury renesansowej. Wystawy opowiadają nie tylko historię Lubania, ale i rozpoznawalnych miejsc w okolicy (Zamek Czocha w malarstwie i historia Świeradowa-Zdroju). Ponadto obejrzeć można wspaniałą kolekcję obrazów dawnych i współczesnych malarzy i wiele innych eksponatów.

Chwilę wytchnienia daje lubański wulkan zieleni – piękny XIX-wieczny park na wzniesieniu wulkanicznym z wspaniałymi pomnikami przyrody – drzewami i reliktami wulkanizmu. Należy do nich magiczne miejsce w wyrobisku, tak zwany „kociołek”. Odkrywców kuszą tajemnicze wyloty do sztolni.

A jak zmieścić wiele wieków burzliwej historii Lubania i Górnych Łużyc w jednym spacerze? Odpowiedź jest prosta – polecamy usługi certyfikowanych przewodników Miasta Lubań! Ciekawostki i tajemnice i wspaniale zachowane miejskie zabytki.

Do zobaczenia w Lubaniu!!!

 

 

PolandEnglish