Położony w południowej części województwa lubuskiego Kożuchów tokolebka atrakcji turystycznych. Za sprawą unikalnych w skali kraju obwarowań miejskich i zachowanego średniowiecznego układu miasta nazywany lubuskim Carcassone. Malownicze położenie oraz zabytki architektury przyciągają wielu gości z kraju i ze świata. Będąc, nie sposób nie odwiedzić jednego z najcenniejszych zabytków w regionie – średniowiecznego Zamku wybudowanego w XIII-XIV wieku przez Piastów. Do zabytkowych pereł architektury zaliczyć również można Basztę Krośnieńską, XIII wieczny kościół parafialny, muzeum rzeźby nagrobnej, czyKożuchowską Wieżę Ciśnień, wyróżnioną w ogólnopolskim konkursie Zabytek Zadbany w kategorii specjalnej – architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki.

W okolicznych miejscowościach zachowały się liczne dwory, pałace, kościoły, które tworzą w otoczeniu parków magiczny, tajemniczy, pełen uroku klimat.
Sztandarowe cyklicznewydarzenia, przyciągające rok rocznieturystów to Turniej Rycerski podczas Dni Ziemi Kożuchowskiej, największa gala muzyki disco-polo w zachodniej Polsce – Cosuchovia Danceoraz Święto Jabłka, w trakcie Jarmarku Mieszczańskiego.