Kowary leżą w południowo-wschodniej części Kotliny Jeleniogórskiej u podnóża Karkonoszy i Rudaw Janowickich, na skrzyżowaniu dawnych traktów handlowych.

Rozwój miasta od zawsze związany był z górnictwem i kowalstwem. Według podań, w 1148 roku waloński gwarek Laurentius Angelus dokonał na zboczu góry Rudnik odkrycia rudy żelaza. Wkrótce w dolinie rzeki Jedlicy zaroiło się od dymarek i kuźni. W 1513 roku król Czech i Węgier Władysław Jagiellończyk docenił intensywny rozwój Kowar nadając im prawa miejskie.

Wielkim atutem miasta jest jego położenie. Kowary leżą w południowej części województwa dolnośląskiego, na wysokości od 420 do 1266 m n.p.m. Są usytuowane w dolinie Jedlicy pomiędzy masywem górskim Karkonoszy i Rudawami Janowickimi. Na korzystne położenie miasta ma wpływ niewielka odległość od granicy i bezpośrednie połączenie drogowe z Czechami przez Przełęcz Okraj, a także łatwy dojazd z największych miast województwa dolnośląskiego.

Kowary znajdują się w zasięgu: Karkonoskiego Parku Narodowego oraz Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Ten wyjątkowy teren, cenny pod względem krajobrazowo-przyrodniczym, przyciąga od lat rzesze turystów. Panują tu doskonałe warunki do uprawiania sportów: biegów i kolarstwa górskiego, nordic walking oraz lotniarstwa. Loty na paraglajtach już na stałe wpisały się w kowarski krajobraz. Gęsta sieć szlaków rowerowych oraz szlaki konne cieszą się dużą popularnością wśród wymagających turystów. Ze względu na wyjątkowy mikroklimat oraz działające podziemne inhalatorium, Kowary są miejscem przyjaznym dla osób cierpiących na schorzenia górnych dróg oddechowych i układu krążenia.

Goszcząc w Kowarach, koniecznie trzeba zobaczyć Kowarską Starówkę z ciągiem zabytkowych kamienic z przełomu XVIII i XIX wieku, klasycystycznym ratuszem z przepiękna Salą Rajców i Salami Tradycji oraz kościołem pw. Im. NMP charakteryzującym się z gotycką bryłą i barkowym wnętrzem. Miasto pełne jest niezwykłych zabytków architektury i turystycznych atrakcji. Szczególnie warto odwiedzić podziemne trasy Sztolnie Kowary w „Kopalni Liczyrzepa” I „Kopalnię Podgórze”, „Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska”, “Dom Kata”, stadninę koni „Parkitny” oraz Dom Tradycji Miasta i Galerię Gwiazd Kolarstwa Polskiego.

Wybrane imprezy:
Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi, Majówki Kowarskie, Kowarska Noc Muzeów i Zabytków, Festyn z okazji Dnia Matki i Dziecka, Muzyczny Ogród Liczyrzepy, Wjazd Kolarski i Bieg Górski Kowary – Okraj, Sympozjum Sztuki Włókna, Najazd Św. Mikołajów na Kowary.