HISTORIA

Historia organizacji wyścigu „Bałtyk Karkonosze Tour” sięga 1993 roku.

Jej inicjatorami byli działacze Towarzystwa Cyklistów „Sudety” w Wałbrzychu: Janusz Maceluch, Kazimierz Pisarek i Andrzej Nowakowski.
Pierwszy wyścig rozegrany został w dniach 29.06-4.07.1993 roku jako „Karkonosze Tour” a jego trasa 8 etapów przebiegała tylko przez woj wałbrzyskie i jeleniogórskie. Wystartowało w nim 124 zawodników z 44 klubów z naszego kraju oraz ekipy zagraniczne z USA, Ukrainy i Węgier.
W 1996 roku wyścig został ujęty w Kalendarzu Międzynarodowej Unii Kolarskiej UCI w kat 2,5 i od tego czasu wyścig zaliczany jest do największych imprez kolarskich w swojej kategorii w Europie Środkowej.
Z upływem lat wyścig stał się bardzo popularną imprezą i żeby go jeszcze bardziej uatrakcyjnić organizatorzy postanowili począwszy od 1997 roku organizować wyścig „Bałtyk – Karkonosze Tour” od morza do gór.
W 2000 roku po likwidacji TC „Sudety” Wałbrzych organizacje wyścigu przejmuje nowo powstałe Towarzystwo Kolarskie „Karkonosze Tour” w Jeleniej Górze a Dyrektorem wyścigu zostaje Janusz Maceluch Prezes Towarzystwa a jego zastępcą Stanisław Kaszuba.
Począwszy od 2001 roku Patronat nad wyścigiem przejmuje Ministerstwo Obrony Narodowej i jest on rozgrywany o Puchar Ministra Obrony Narodowej.
W 2015 roku wyścig awansuje do kategorii 2.2 UCI Europa Tour i staje się drugą impreza kolarska w Polsce po Tour de Pologne biorąc pod uwagę rangę imprezy oraz trasę i ilość etapów.
Przez minione lata wyścigu „Bałtyk – Karkonosze Tour” startowali zawodnicy którzy odgrywali znaczącą role w peletonie zawodowym m.in. Radosław Romanik, Dariusz Baranowski, Piotr Wadecki, Rajmondas Rumsas, Cezary Zamana, Andrzej Sypytkowski
Od blisko 25 lat startują w wyścigu wszystkie polskie grupy zawodowe oraz reprezentacje narodowe i ekipy zagraniczne z: Szwajcarii, Holandii, Niemiec, Słowacji, Czech, Dani, Ukrainy, Rosji, Włoch, Japonii, Kazachstanu, Maroka, Luksemburga.
Na przestrzeni lat 1993-2015 sponsorami wyścigu były między innymi takie firmy jak: OPZZ, LOTTO, Druk-Pol Warszawa, Orlen, Browar Bosman, Browar Piast, PZU, Bank BGŻ, FSO-DAEWOO, Impel, KWB Turów, Elektrownia Turów, Mróz, Geovita, JF DUET, QUEST, Związek Gmin Karkonoskich.

W tym roku wyścig Bałtyk Karkonosze Tour obchodzi swój 25-ty jubileusz.

PolandEnglish