Goleniów

Goleniów to 23 – tysięczne miasto o bardzo bogatej historii. Niestety liczne pożary i wojny, a szczególnie II wojna światowa zniszczyły większość materialnych śladów jego przeszłości. Te, które ocalały są pieczołowicie pielęgnowane, o czym świadczy stan kościoła św. Katarzyny, Bramy Wolińskiej i fragmentów murów obronnych. Obiekty te pochodzą z okresu przynależności miasta do Hanzy, do której Goleniów od 2002 r. należy ponownie. Ma do tego pełne podstawy, ponieważ jest jednym z najlepiej uprzemysłowionych miast Pomorza Zachodniego. W znajdującym się nieopodal Goleniowa, Goleniowskim Parku Przemysłowym swe siedziby ulokowało 50 firm, zatrudniających niemal 4 tys. pracowników. Miasto posiada bardzo dobre połączenia komunikacyjne. Tu krzyżuje się droga ekspresowa S – 3 z drogą krajową S- 6. Goleniów jest ważnym węzłem kolejowym na trasie Szczecin – Świnoujście, a w odległości 7 km od niego znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy Szczecin – Goleniów.

 

 

Goleniów to także doskonałe miejsce do wypoczynku. Połowę obszaru gminy zajmują lasy Puszczy Goleniowskiej, którą przecina, przepływająca przez centrum miasta rzeka Ina. 10 km od Goleniowa znajduje się jezioro Dąbie, nad którym w miejscowości Lubczyna korzystać można z urokliwej plaży oraz nowoczesnego portu jachtowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Goleniowie.Wiele wysiłku włożono w poprawę estetyki miasta i poprawę małej architektury. Jednym z ciekawszych punktów jest położona przy promenadzie nad Iną Aleja Legend oraz ciąg spacerowy wokół murów obronnych. Wprowadzeniem do poznania Goleniowa może być wizyta w Ośrodku Dokumentacji Dziejów Ziemi Goleniowskiej oraz w Centrum Informacji Turystycznej, mieszczącym się w Bramie Wolińskiej a dla zwolenników aktywnego wypoczynku w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Goleniowie.

 

 

Tutaj każdy chcący poznać miasto i okolice otrzyma niezbędne informacje i materiały. Goleniów posiada bardzo bogate tradycje sportowe, w tym także kolarskie. Dyscyplina ta uprawiana jest w mieście od lat 40. XX w. Od 1949 r. przez Goleniów biegła trasa wielu wyścigów regionalnych i lokalnych. Ich trasa rozpoczynała się w Szczecinie lub Szczecinie Dąbiu i biegła przez Goleniów, Nowogard i z powrotem. W 1953 r. przez Goleniów biegła trasa Tour de Pologne, a w mieście znajdował się jeden z lotnych finiszy. W 1950 r. utworzono Klub Sportowy „Start”, w którym znajdowała się także sekcja kolarska. Nie przetrwała ona zbyt długo, ale tradycje te kontynuowały grupy zrzeszone w Ludowych Zespołach Sportowych (LZS). W latach 50. XX w. wśród zawodników LZS wyróżniali się Wawrzyńczyk i Włodzimierz Kreczmar. W latach 60. XX w. wiele sukcesów w kolarstwie osiągał Józef Radłowski. Dużym przełomem w uprawianiu tej dyscypliny było utworzenie w 1972 r. Klubu Sportowego Start- Birkut. Klub przez kilka lat organizował w Goleniowie i na terenie gminy liczne wyścigi kolarskie. Z jego działalnością związane są takie nazwiska, jak Jacek Pożarlik, Tadeusz Praska, Czesław Mikołajczyk i Józef Mikołajczyk, który m.in. w 1972 r. zajął II miejsce w XIII Międzynarodowym Wyścigu Kolarskim o „Puchar Karkonoszy”. W 1973 r. Tadeusz Prasek zwyciężył w wyścigu „Szlakiem Grodów Piastowskich” i uczestniczył w „Wyścigu Dookoła Polski”, natomiast Jacek Pożarlik i Tadeusz Prasek zajęli drużynowo II miejsce w Spartakiadzie Spółdzielców w Rumunii. Indywidualnie zdobyli IV i V miejsce. Wśród juniorów i młodzików wyróżniali się w tym czasie Stanisław Herba, Antoni Żabiełowicz, Andrzej Gajewski, Marek Gąsior, Zbigniew Szkołda i Ryszard Cyrta. Podobne sukcesy klub osiągał do czasu rozwiązania w 1975 r. Odrodzenie kolarstwa w Goleniowie nastąpiło w latach 90. XX w. W tym okresie największe sukcesy osiągał Wiesław Sobolewski i Franciszek Harbacewicz – wychowanek klubu Sportowego Start-Birkut, m.in. zwycięzca Pucharu Polski w 1996 r. i mistrz świata w 1997 r. w Sant Johan w Austrii w kategorii Masters. Franciszek Harbacewicz w 1998 r. rozpoczął organizację popularnego w Goleniowie międzynarodowego wyścigu kolarskiego „Goleniów Tour”. W 1999 r. założył Ludowy Uczniowski Klub Sportowy JF Duet. Zawodnicy klubu osiągają wiele sukcesów we wszystkich kategoriach. Jego wychowankami są m.in. Łukasz Bujko, Jarosław Marycza i Grzegorz Stępniak.

 

Mieszkańcy Goleniowa są dumni ze swego miasta, jego dokonań i zmian w nim zachodzących. Głównym hasłem identyfikacyjnym miasta, które w 2018 r. obchodzić będzie 750-lecie otrzymania praw miejskich jest hasło „Jestem z Goleniowa”.

 

 

PolandEnglish