Gmina Czaplinek położona jest w południowo – wschodniej części województwa zachodniopomorskiego na terenach polodowcowych. Pozostałością zlodowacenia są przepiękne jeziora, których krystaliczne wody przyciągają turystów, łaknących kontaktu
z nieskalaną przyrodą. Największym jeziorem na terenie gminy jest Drawsko i właśnie nad jego brzegami malowniczo rozpościera się miasto Czaplinek określane mianem Perły Pojezierza Drawskiego.
O Czaplinku śmiało można mówić jako o ośrodku turystyki aktywnej. Ze względu na dużą ilość pięknych jezior, rzek i lasów każdy amator aktywnego wypoczynku znajdzie coś dla siebie – począwszy od sportów wodnych (żeglarstwo, kajakarstwo, windsurfing, nurkowanie) przez jazdę konną, wędrówki piesze, jazdę na rowerze aż po nordic walking. Na tych, którzy nie wyobrażają sobie urlopu bez kąpieli i zabawy w wodzie czekają plaże rozmieszczone nad licznymi jeziorami.
Tym, którzy preferują spokojne spędzanie czasu Czaplinek proponuje bogatą ofertę atrakcji związanych z historią i kulturą regionu. Spacery po mieście i wypady poza jego granice dają wiele możliwości, w tym zwiedzanie zabytków, uczestnictwo w różnego rodzaju warsztatach, korzystanie z oferty kulturalnej i rozrywkowej. Do najciekawszych obiektów zabytkowych na terenie gminy należą: Zamek Drahim – położony w Starym Drawsku (ok.
6 km od Czaplinka) pomiędzy jeziorami Drawsko i Żerdno, barokowy pałac w Siemczynie (ok. 9 km od Czaplinka), a w samym mieście Kościół pw. Świętej Trójcy, wybudowany na przełomie XIV/XV w. z unikatowym barokowym ołtarzem baldachimowym. Warto też zajrzeć do Izby Muzealnej, w której zgromadzone się eksponaty związane z historią miasta.
Wielbiciele lokalnych przysmaków przyjeżdżając do Czaplinka również nie będą rozczarowani. Gmina słynie z doskonałych miodów (Miody Drahimskie) oraz wędzonej sielawy. Zarówno ryba jak i miody są wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. Poza tym w Czaplinku i okolicach nie brakuje punktów gastronomicznych słynących z tradycyjnych potraw i oryginalnych przepisów.
Zapraszamy do odwiedzenia naszej gminy.
Tu naprawdę warto zostać na dłużej!